APARATY SŁUCHOWE

Aparaty słuchowe można podzielić na różne typy.

  • APARATY SŁUCHOWE ZAUSZNE /BTE

Są to aparaty noszone za uchem, połączone za pomocą rożka i dźwiękowodu z wkładką uszną najczęściej wykonaną indywidualnie na kształt ucha. Wyróżnia je łatwość obsługi i konserwacji, dłuższa żywotność baterii niż w pozostałych aparatach. Zauszne aparaty słuchowe mogą być stosowane przy wszystkich rodzajach niedosłuchów. Dla małych i średnich ubytków słuchu mogą być znacznie mniejsze i wyposażone w cienki dźwiękowód. Aparaty zauszne mogą być wyposażone w ładowalność bezprzewodową i użytkownicy nie muszą martwić się o wymianę tradycyjnych baterii.

  • APARATY ZE SŁUCHAWKĄ W KANALE USZNYM /RIC

Są to aparaty podobne do tradycyjnych zausznych aparatów słuchowych, ale często znacznie od nich mniejsze z uwagi na to, że słuchawka umieszczona jest nie w obudowie aparatu za uchem, ale we wkładce usznej umieszczonej w kanale słuchowym pacjenta. Aparat z wkładką połączone są cienkim, przezroczystym wężykiem z przewodem słuchawki. Aparaty typu RIC są wyjątkowo dyskretne. Są rozwiązaniem proponowanym dla osób z ubytkami słuchu od łagodnych do umiarkowanie ciężkich. Zużycie baterii jest nieco mniej ekonomiczne niż w klasycznych aparatach zausznych.

  • APARATY WEWNĄTRZUSZNE /ITE, ITC CIC, IIC

Aparaty wewnątrzuszne wykonywane są indywidualnie na miarę ucha pacjenta. Obudowy dopasowane są do kształtu przewodu słuchowego i małżowiny usznej. Cała elektronika aparatu umieszczona jest w indywidualnej obudowie. Warunkiem wykonania aparatów wewnątrzusznych jest odpowiednia budowa przewodu słuchowego. Wielkość pozostałych rozwiązań wewnątrzusznych jest uzależniona od rozmiaru baterii (10 lub 312) i wyposażenia aparatu słuchowego np. bezprzewodowa łączność z zewnętrznymi akcesoriami, przycisk zmiany programów, potencjometr głośności, czy mikrofony kierunkowe. Aparat ITE nie jest całkowicie schowany w przewodzie słuchowym, ale jest w miarę dyskretny i łatwy w obsłudze. Najmniejsze modele (CIC/IIC) są zupełnie niewidoczne i schowane głęboko w przewodzie słuchowym. Aparaty wewnątrzuszne są odpowiednie dla użytkowników z ubytkami słuchu od łagodnych do średniogłębokich. Aparaty wewnątrzuszne wymagają starannej pielęgnacji i częstej wymiany filtrów przeciwwoskowinowych. Również zużycie baterii w aparatach wewnątrzusznych będzie mniej ekonomiczne niż w aparatach zausznych.